BLOG

butterfly-1127666_1920

Hashimoto… wynikiem stresu

Jak styl  życia wpływa na nasz organizm?

Większość chorób degeneracyjnych jakie dotyka dzisiejsze społeczeństwa to nic innego jak reakcja obronna organizmu na długotrwały i powtarzający się stres: fizyczny, chemiczny i emocjonalny.

Eksperci szacują, że w Polsce na niedoczynność tarczycy choruje nawet 800 tys. Osób, a liczba ta lawinowo rośnie, bez względu na płeć i wiek. Procent zachorować na tę, nierzadką już chorobę układu immunologicznego o czymś nam mówi. Powinniśmy usiąść na spokojnie, zastanowić się i wyciągnąć wnioski.

W wyniku badań przeprowadzonych niegdyś w Zakładzie Terapii Doświadczalnej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu stwierdzono, że silny stres powoduje obniżenie sprawności układu immunologicznego. Poznanie mechanizmów wzajemnego oddziaływania układu nerwowego i immunologicznego pozwoliło na przeciwdziałanie niekorzystnym konsekwencjom stresu za pomocą środków farmakologicznych.

Jestem jednak zdania, że większość naszych chorób jest zależnych od stylu życia, jaki prowadzimy.

Jak dbać o tarczycę?

Tarczyca, tak jak każdy inny organ naszego ciała, zaczyna szwankować pod wpływem jakiegoś czynnika wyzwalającego. W przypadku tarczycy czynnikiem wyzwalającym jest stres, zarówno fizyczny, chemiczny i emocjonalny. Spowodował zachwianie całej równowagi hormonalnej, głównie z powodu nadmiaru kortyzolu i wyczerpanie nadnerczy.

Stres powoduje też wzmożone zapotrzebowanie na witaminy i minerały, a jeśli ich nie otrzyma tyle, ile potrzebuje, to powstają niedobory, co nie pozwala organom pracować prawidłowo.

Jeśli wiemy już co spowodowało tę chorobę, należy zadbać o profilaktykę, aby cały ten mechanizm odwrócić. Sprawdzi się tutaj ta sama metoda, co w przypadku każdej innej choroby cywilizacyjnej czyli np. profilaktyki nowotworowej czy antycukrzycowej: pełna witamin i minerałów zdrowa dieta, zdrowy sen, umiarkowana ilość ruchu, odpowiedni relaks i zawsze pogoda ducha.

https://akademiawitalnosci.pl/jak-dbac-o-tarczyce/

Jak przywrócić homeostazę… czyli odzyskać stan zdrowia?

Naucz się zarządzać wszystkimi trzema rodzajami stresu a zwiększysz szansę na bycie człowiekiem zdrowym, szczęśliwym i długowiecznym.

Popularnie stres kojarzy się ze stresem emocjonalnym: nerwowość, podrażnienie, niepokój, napięcie, przygnębienie, bezsilność itd.

Tymczasem nasz organizm identycznie reaguje nie tylko na stres natury emocjonalnej.

Bodźce stresowe mogą mieć jednak rozmaitą naturę i w każdym przypadku reakcje adaptacyjne organizmu na bodziec stresowy będą zbliżone.

Aldona Dreger Prokopiuk

Pozostaw komentarz