BLOG

girl-2940655_1920

Jak znaleźć odwagę i pokonać kryzys?

Frustracja jest jak syntetyczna maseczka blokująca możliwość swobodnego oddychania i pokonywania kryzysów. Potrzebna jest odwaga, aby się jej pozbyć.

Niektórzy twierdzą, że to co było już nie wróci. Skoro tak, to niech historia stanie się źródłem refleksji, a DZIŚ polem do działania. A skoro jutro to tajemnica, to warto się do niego przygotować, jak do podróży w nieznane. Możesz ją zaplanować i mieć poczucie kontroli, możesz się do niej przygotować i mieć poczucie sytości.

Historia uczy pokory

Czy wiesz, dlaczego upadło Bizancjum? Potęga opierająca się przeciwnościom losu przez ponad 10 wieków? Historia magistra vitae. Jedną z przyczyn, bardzo formalnych, był brak dostosowania murów obronnych miasta w XV w. do nowej broni oblężniczej. Mury obronne Bizancjum oparły się niejednej burzy wojennej, w tym dzikich Hunów, którzy prawie nigdy nie zsiadali z koni, a pelerynki na plecach zrobione z futra myszy pustynnych nosili aż do ich zgnicia. Aż wreszcie rozwalili je Turcy, mając do dyspozycji armaty, nowość w sztuce strategii szturmu i zdobywania. Bizancjum padło i już nie powstało.

  • Historia uczy, że pokora wobec dokonujących się zmian jest jedną z dróg do przetrwania. Pokora uczy nas dystansu i tym samym szerszego spojrzenia na problem
  • Historia uczy, że nie można budować na jednym fundamencie i nie dokonywać odnowy, poprawek, przebudowy
  • Historia uczy, że kiedy śpisz jak borsuk w norze, w świecie szykują się nowe możliwości
  • Historia uczy też, że to co kiedyś było dobre i sprawdzało się, dzisiaj jest anachronizmem i albo wymaga gruntownego liftingu albo nie warte jest nawet zajęczej skórki
  • Jednym słowem historia uczy, że kiedy pozostajemy pyszni, bierni, ograniczeni i bezrefleksyjni czeka nas porażka, w najgorszym wypadku upadek. Koniec (EFROS.PL)

ODWAGA! Strategia działania na Tu i teraz!

Ludzie stosują różne taktyki wychodzenia z kryzysu, czy pokonywania trudności. Łączy ich jedno.. działanie! Tu i teraz. I nawet jeśli strategia pokonywania problemu wymaga czasu, to zacznij już dziś. Zrób pierwszy krok, zobacz co daje ci dzisiejszy dzień i co możesz z nim zrobić.

Pozbądź się strachu. Strach zwykle jeszcze bardziej deformuje ludzkie obawy.

Czym jest odwaga? To wewnętrzna siła do pokonywania własnych słabości i podjęcie wytrwałej aktywności, zgodnie z wyznaczonym celem

  • Odwagą jest dojrzeć problem i trudności, bez oszukiwania się
  • Odwagą jest znaleźć dystans do problemu i opracować realny plan działania
  • Odwagą jest wytrwałość w osiągnięciu celu i upór
  • Odwagą jest pokonanie strachu i lęków
  • Odwagą jest jasne spojrzenie w jutro

Po prostu podejmij aktywność i konsekwentnie ją realizuj. Życie pokazuje, że z reguły najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Aldona Dreger Prokopiuk

Pozostaw komentarz