BLOG

20210313_125834

Biznes vs przekonania, w oparciu o RTZ

Irracjonalne (niezdrowe), ograniczające przekonania o sobie lub świecie, są najczęstszą przyczyną stresu, depresji oraz złego samopoczucia psychicznego. Jak to się dzieje, że mają aż taki wielki wpływ na ludzkie życie?

Jedynym sposobem, w jaki możemy zmienić swoją samokontrolę emocjonalną, jest zmiana naszego myślenia na bardziej zdrowe. Czy to w odniesieniu do samego zdrowia, czy biznesu,

Świadomość samego siebie, to lepszy kontakt ze światem oraz otaczającymi nas ludźmi. A ponieważ umysł nie jest zaprojektowany do bezczynności, jego naturalną funkcją jest przetwarzanie oraz interpretacja zdarzeń.

Zachowanie to sposób reagowania na coś, postępowania w określonej sytuacji, wielokrotnie powtarzane przechodzi w nawyk.

Nawyk to silne przyzwyczajenie do robienia czegoś, czynność często wykonywana, nabyte, wyuczone zachowanie, którym w automatyczny, spontaniczny sposób reagujemy w jakiejś sytuacji.

Nawykiem nie są reakcje instynktowne, gdy błyskawicznie usuwamy rękę znad ognia, uciekamy przed niebezpieczeństwem. Jednak jedzenie przy komputerze, nie jedzenie śniadań czy brak argumentacji, gdy ktoś podnosi głos zamiast na spokojnie wyjaśnić dany problem.

Każdy ma masę mniej lub bardziej utrwalonych zachowań i nawyków. Jeżeli są one konstruktywne możemy zdrowo się odżywiać, pracować, budować relacje. Niestety nawyki destrukcyjne, a także autodestrukcyjne mogą niszczyć nasze zdrowie, życie rodzinne, pracę.

Przekonania są niezależne od logiki i wyrażamy je w zdaniach twierdzących. Źródłami przekonań są: doświadczenia nasze i cudze, przekazy ważnych dla nas ludzi, autorytetów, mistrzów.

Są też przekonania, które mogą utrudniać nam życie. Przekonania to samospełniające się przepowiednie. Jeżeli jesteśmy o czymś przekonani to postępujemy, zachowujemy się zgodnie z tym przekonaniem.

Jak się tworzą przekonania?

Do naszego umysłu z zewnątrz docierają różne bodźce, sytuacje z których umysł wie, że ma zbudować film. Buduje go klatka po klatce i mamy film, pt.: jutro upadnę, ludzie są źli, świat jest pełen agresji, mam pecha, jutro będzie nowy dzień, szklanka jest do połowy pełna itd. Gdy uformuje się nasz system przekonań, nie doświadczamy nowych rzeczy, ale utożsamiamy je z tym co wiemy, czego doświadczyliśmy już wcześniej.

Na przykład bardzo prawdopodobne jest, że osoba mająca przykre doświadczenie z jedzeniem ostrych potraw, czy w kontaktach z ludźmi, którzy porozumiewają się za pomocą podniesionego tonu głosu, będzie unikać tego typu sytuacji czy zdarzeń.

Myślenie jest w cenie!

Myślenie jest najważniejszą czynnością, jaką wykonujemy. Wywołuje i kontroluje nasze odczucia emocjonalne i działania fizyczne.

Ludzie popadają często w przygnębienie nie z powodu faktów, lecz z powodu własnych przekonań o nich. Wiąże się to z tym, że nasze myśli są zawsze zgodne z emocjami odczuwanymi w danym momencie. Myśli natomiast w największej mierze zależą od naszych przekonań, tych, w które najbardziej wierzymy. Od systemu wartości i czynników zewnętrznych, np. od informacji na dany temat. Nasze postępowanie zależy od tych wszystkich składników: przekonań, myśli, emocji oraz czynników zewnętrznych.

Umysł jest bardzo obciążony i gdy tylko może, sięga po wyuczone schematy kształtowane na podstawie przekonań. Dlatego warto im się przyjrzeć i popracować nad tymi, które Cię nie wspierają.

Jak pozbyć się niezdrowych przekonań?

Skoro już wiesz, jak działa ludzki umysł, możesz zapanować nad emocjami. Podstawowym założeniem  (RTZ) Maxie C. Maultsby jr. jest twierdzenie, że negatywne odczucia oraz niekorzystne działania nie wynikają z faktów, ale z błędnych ich interpretacji. Wobec tego w celu pozbycia się przykrych, chorobliwych emocji i myśli oraz wypracowania zdrowych zachowań należy przeanalizować osobiste przekonania i zamienić je na racjonalne i prozdrowotne odpowiedniki mające oparcie w faktach.

Dzięki zmianie nastawienia do wielu spraw, szybko poprawisz sobie komfort życia, oszczędzając niepotrzebnych stresów. Pozostawanie w negatywnych emocjach dłużej niż 2-3 minuty jest negatywne dla zdrowia.

Zastanów się teraz, jakie jest twoje najsilniejsze przekonanie i zadaj sobie 5 pytań:

  1. Czy ta myśl jest oparta na oczywistych faktach?
  2. Czy ta myśl najlepiej pomaga mi chronić moje życie i zdrowie?
  3. Czy ta myśl najlepiej pomaga mi osiągać moje bliższe i dalsze cele?
  4. Czy ta myśl najlepiej pomaga mi unikać najbardziej niepożądanych konfliktów z innymi ludźmi lub rozwiązywać je?
  5. Czy ta myśl najlepiej pomaga mi czuć się tak, jak chcę się czuć?

To, co jest zdrowym myśleniem dla mnie, nie musi być zdrowe dla innej osoby. To, co jest zdrowe dla mnie dzisiaj, nie musi być zdrowe dla mnie w innym czasie.

Jak zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś miał przeciwne przekonanie?

Aldona Dreger Prokopiuk

Pozostaw komentarz