BLOG

gymnastics-1951237_1920

Pamięć mięśniowa

Pamięć ciała, czy mięśniowa, to naturalny mechanizm adaptujący ciało do wykonywania określonych ruchów nieświadomie i bez udziału woli. W ten sposób organizm nie traci energii na analizę każdej wykonywanej czynności, pracuje już w trybie automatycznym, co powoduje, że funkcjonuje szybciej i wydajniej.

Dotyczy to zarówno codziennych czynności, takich jak pisanie na klawiaturze bez patrzenia, prowadzenie auta, jak i aktywności sportowej czy nawet wyglądu fizycznego.

To dzięki pamięci mięśniowej osoba, która nauczyła się jeździć na rowerze, do końca życia nie zapomni jak wykonywać tę czynność nawet po wielu latach przerwy. Nawet na sekundę nie zastanawia się nad tym, jak to się robiło, po prostu to robi.

To Ty dyktujesz swojemu ciału, jak ma wyglądać

Mechanizm działania pamięci mięśniowej jest prosty. Każdy ruch aktywuje receptory mięśniowe, które wysyłają sygnał do ośrodkowego układu nerwowego, mówiąc o aktualnym położeniu ciała, napięciu poszczególnych mięśni i kolejności w jakiej pracują. Mózg zapamiętuje całą sekwencję tych sygnałów łącząc ją z określonym ruchem. Dzięki temu wykonując jakieś ćwiczenie drugi, trzeci, czwarty i kolejny raz z rzędu robimy to coraz sprawniej, szybciej i efektywniej.

Pod wpływem wysiłku zwiększa się liczna dodatkowych jąder w komórce mięśniowej. Raz powstałe jądro już nigdy nie ulega degradacji, nawet po całkowitym zaprzestaniu ćwiczeń. Dlatego ktoś, kto w młodości dużo trenował, po latach szybciej zbuduje masę mięśniową i wróci do dawnej sylwetki.

Jak przechytrzyć efekt jo-jo?

Pamięć mięśniowa ma ogromne znaczenie w odchudzaniu i może być istotnym czynnikiem zapobiegającym efektowi jo-jo.

Każdy z nas ma zapisany w swoim kodzie genetycznym stały poziom komórek mięśniowych i tłuszczowych. Ćwicząc i chudnąc zmieniamy proporcje między tymi dwoma rodzajami komórek, ale jednocześnie organizm stale dąży do przywrócenia stanu wyjściowego.

Mechanizm ten w dużej mierze odpowiada za efekt jo-jo i tłumaczy, dlaczego osoba, która przez kilka miesięcy intensywnie trenowała i trzymała się diety, po zaprzestaniu ćwiczeń i powrocie do normalnego żywienia zalewa się tłuszczem, w ten sposób organizm broni się przed zmianami.

Ale jest pozytywna wiadomość. Poprzez wysiłek fizyczny można na stałe zmienić proporcje między komórkami tłuszczowymi i mięśniowymi. Jest tylko jeden warunek: trzeba regularnie ćwiczyć przez co najmniej 9 miesięcy.

Dopiero po tym czasie organizm dostaje sygnał, że osiągnięta forma jest tą docelową i należy do niej dążyć bez względu na dawkę wysiłku fizycznego. Można wtedy zmniejszyć ilość ćwiczeń i pozwolić sobie na nieco więcej luzu, odnośnie odżywiania również, nie zapominając, dzięki jakim nowym nawykom, taki efekt uzyskaliśmy.

Wniosek: osoby odchudzające się nie powinny rezygnować ze sportu gdy tylko zrzucą upragnioną liczbę kilogramów, lecz kontynuować wysiłek do 9 miesięcy. Do tego musi to być wysiłek na tym samym poziomie intensywności co podczas odchudzania. Dopiero taki schemat postępowania gwarantuje stały efekt i nie naraża w przyszłości na niespodziewane skoki wagi.

Chcesz poprawić wyniki sportowe? Wyłącz analityczne myślenie na czas treningu

Wiemy już, że pamięć ciała pozwala na szybszy powrót do sylwetki sprzed lat, po długiej przerwie bez treningów i pomaga w utrzymaniu stałej wagi. Ale w sporcie natłok myśli często wpływa na rozkojarzenie, a przez to zaburzenie automatycznych ruchów, które organizm zapamiętał. Sportowcy, którzy osiągają największe sukcesy, wyłączają zbyt analityczne myślenie i korzystają z pamięci mięśniowej.

Jeśli więc chcesz zyskać formę na lata, trenuj przez minimum 9 miesięcy

Jeśli chcesz osiągać lepsze wyniki sportowe, podczas ćwiczeń nie analizuj każdego ruchu, nie rozmyślaj o problemach. Staraj się wyłączyć umysł i przejść w tryb automatyzmu.

Czyżby to było aż tak proste?

Wykorzystano materiały ze strony: https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/

Aldona Dreger Prokopiuk

Pozostaw komentarz