BLOG

20210825_172714_2

Oddech! od tego wszystko się zaczyna

Pobudka o 5 rano, bez budzika. Dookoła jeszcze ciemno i cicho. Oddech mam miarowy i wydajny, czuję, że mogę po wydechu zrobić pauzę i bez wysiłku zatrzymać się na kilka sekund na bezdechu. Po czym spokojnie robię wdech… i wydech, z dolnej części brzucha. Przy czym wydech zazwyczaj jest dłuższy niż wdech.
Bez presji, bez pośpiechu, własnym rytmem.
Pamiętam jak dziś stany totalnego wyczerpania, kiedy nie nadążałam za własnym oddechem.
Ilość tematów, zadań pod presją czasu, telefonów, maili, spotkań sprawiła, że w pewnym momencie straciłam energię do działania. Wypaliłam się. Czułam się pusta w środku. Robiłam tak wiele, a dla otoczenia byłam wciąż niewystarczająca. Nie czułam sensu w tym co robię.
To był moment, kiedy skierowałam uwagę na samą siebie.

Oddech to nawyk

Od niego wszystko się zaczyna. Rodzimy się oddychając prawidłowo. To styl życia wyrabia w nas złe nawyki. Wg dr Butejko, w wypadku oddechu, mniej znaczy więcej.

Badania pokazują, że przeciętny człowiek oddycha objętością 12 litrów na minutę, podczas gdy norma fizjologiczna wynosi 4-6 litrów.
Wiele wskazuje na to, że nieustanny stres, siedzący tryb życia, brak aktywności i przegrzane pomieszczenia utrwaliły u większości z nas złe nawyki oddechowe, które prowadzą do apatii, otyłości, kłopotów ze snem oraz chorób serca. Prawidłowy oddech, nawet w trakcie treningu, powinien być wykonywany nosem i nie powinien generować zewnętrznych ruchów klatki piersiowej. Zbyt głęboki oddech ma związek ze zmniejszoną wytrzymałością organizmu. Oddech odgrywa w naszych codziennych aktywnościach kluczową rolę, dostarczając tlen dla pracujących mięśni i regulując poziom stresu. Są na to odpowiednie ćwiczenia.

– Ciało jest bardzo wydajne w dotlenianiu krwi, normalne nasycenie tlenem krwi u zdrowych osób wynosi 95-98%. Wbrew powszechnemu przekonaniu, im większą ilością powietrza oddychamy, tym mniej tlenu dostaje się do naszych komórek i tkanek. Pozbywamy się wtedy zbyt dużej ilości dwutlenku węgla, co ogranicza uwalnianie tlenu do komórek. To efekt Bohra.

– podstawowym celem oddychania jest wymiana gazowa, wdychamy tlen a wydychamy dwutlenek węgla. Jednak dla naszego zdrowia musimy zadbać o ty, by poziom dwutlenku węgla w organizmie był na odpowiednim poziomie. Jeśli oddychamy nadmiernie, tracimy zbyt dużo dwutlenku węgla, który jest odpowiedzialny za szereg funkcji w naszym ciele.

– przez nadmierne oddychanie zwężają się naczynia krwionośne, w tym tętnica szyjna, która jest głównym naczyniem doprowadzającym tlen do mózgu.

– hiperwentylacja utrudnia uwalnianie tlenu z krwi do komórek, w wyniku czego dochodzi do niedotlenienia mózgu.

Spokojne i delikatne oddychanie aktywuje przywspółczulny układ nerwowy, obniża tętno, rozluźnia ciało i umysł.

Dzięki wyuczeniu w sobie nowych nawyków, a właściwie powrotu do starych, każdy dzień będzie dawał Ci większy spokój.

Winny styl życia

Współczesny styl życia dramatycznie zwiększa objętość oddechową. Przyczyniają się do tego: silne emocje, presja czasu, napięcie, złość, stres, niepokój, przejadanie się, przetworzona żywność, przekonanie, że branie dużych oddechów jest dobre, mała ilość ruchu, nadmierne mówienie i wysokie temperatury w domu.

Typowe cechy charakterystyczne osób oddychających nadmiernie, to:

  • oddychanie przez usta
  • głośny oddech podczas odpoczynku
  • regularne wzdychanie
  • regularne pociąganie nosem
  • nieregularne oddychanie
  • bezdech
  • branie dużych oddechów podczas rozmawiania
  • ziewanie połączone z głębokimi oddechami

Podczas prawidłowego oddychania liczba oddechów na minutę wynosi od 10 do 12. Każdy oddech to około 500 mililitrów. Prawidłowy oddech jest spokojny, cichy, zrelaksowany i regularny.

Aldona Dreger Prokopiuk

Pozostaw komentarz